TOPLANTI
Tarih: 12.01.2018| Okunma Sayısı: 1379

SAYGIDEĞER KATILIMCILAR 
                   
             TÜRKİYE KADIN DERNEKLERİ FEDERASYONUNUN,NEVŞEHİR BAROSU İLE BİRLİKTE GERÇEKLEŞTİRDİĞİ,İSTANBUL SÖZLEŞMESİNİN, YERELDE UYGULAMA İMKANININ ARTIRILMASINA YÖNELİK TOPLANTISINA HOŞGELDİNİZ. 
              KADINA YÖNELİK ŞİDDET ULUSLARARASI SÖZLEŞME VE ANLAŞMALARA KONU,EVRENSEL BİR SORUN OLDUĞU GİBİ, MAALESEF ÜLKEMİZİN VE ŞEHRİMİZİN DE EN ÖNEMLİ VE ÖNCELİKLİ SORUNLARINDAN BİRİSİDİR. TOPLUMSAL CİNSİYET EŞİTLİĞİ,KADINA KARŞI ŞİDDET VE AİLE İÇİ ŞİDDET,İNSAN HAKLARININ İHLALİDİR. 
              MESLEĞİMİZ GEREĞİ TOPLUMSAL CİNSEL EŞİTSİZLİĞİ,AİLE İÇİ ŞİDDET VE KADINA YÖNELİK ŞİDDETLE İLGİLİ ADLİYELERİMİZDE VE KOLLUKTA HER TÜRLÜ  ŞİDDET OLAYLARI İLE KARIŞLAŞMAKTAYIZ.ÜLKEMİZDE DE KADINA YÖNELİK ŞİDDET İN ÖNLENMESİ VE ORTADAN KALDIRILMASINA YÖNELİK OLARAK SON YILLARDA ÖNEMLİ MEVZUAT DEĞİŞİKLİKLERİ YAPILMIŞ VE ÖNEMLİ ADIMLAR ATILMIŞTIR.
               CİNSEL AYRIMCILIĞI ORTADAN KALDIRMAYI AMAÇLAYAN CEDAW SÖZLEŞMESİ,KADINA YÖNELİK ŞİDDETİ,TOPLUMSAL CİNSEL EŞİTSİZLİĞİNİ VE GENİŞ ANLAMDA AİLE İÇİ ŞİDDETİ İNSAN HAKLARININ İHLALİ SAYAN İSTANBUL SÖZLEŞMESİ,YİNE GÜCÜNÜ İSTANBUL SÖZLEŞMESİNDEN ALAN,AİLENİN KORUNMASINA VE KADINA YÖNELİK ŞİDDETİN ÖNLENMESİNE YÖNELİK 6284 SAYILI KANUN GEREĞİ ŞİDDETİ ÖNLEME VE İZLEMEYE YÖNELİK MERKEZLERİN KURULMASI VE KADIN KONUK EVLERİNİN KURULMASINA YÖNELİK MEVZUATLARIN VE YÖNETMELİKLERİNİN ÇIKARILMASI BU MEVZUATLARIN EN TEMEL OLANLARIDIR. 
                 KADINA YÖNELİK ŞİDDETLE İLGİLİ DÜZENLEMELERİN,UYGULANABİLİRLİK YÖNÜNDEN YASALARA GÖRE BİR ÜST NORM OLAN ANLAŞMALARLA GETİRİLMESİ KONUNUN ÖNEMİNİ VE HÜKÜMLERİNİN BAĞLAYICILIĞINI ORTAYA KOYMAKTADIR.ŞİDDETİ ÖNLEMEK,SUÇLULARI CEZALANDIRMAK,HER NEKADAR DEVLETİMİZİN ASLİ GÖREVİ İSE DE, BU KONUDA SİVİL TOPLUM ÖRGÜLERİNİN,KADIN DERNEKLERİNİN VE GEREK ÖZEL VE GEREKSE KAMUDA MEYDANA GELEN ÖRGÜTLENMELEİN KADINA YÖNELİK ŞİDDET,TOPLUMSAL CİNSEL EŞİTSİZLİĞİ VE AİLE İÇİ ŞİDDETE YÖNELİK MÜCADELERİ VE ÇALIŞMALARI SON DERECE ÖNEMLİDİR.
                 ŞİDDETİ ÖNLEME,ŞİDDETE KARŞI KORUMA,MADDİ KORUMA,İŞ BULMA VE KONAKLAMA SAĞLAMA GİBİ ÇOK ÖNEMLİ ÇALIŞMALAR YAPILDIĞI GİBİ,YİNE EĞİTİM,SEMİNER VE FARKINDALIK YARATMA GİBİ ÇALIŞMALARI İLE DE KADINA YÖNELİK ŞİDDETE KARŞI MÜCADELE YAPILMAKTADIR.
                  NEVŞEHİR BAROSU OLARAK DA ADLİ YARDIM BÜROMUZ KANALI İLE, ŞİDDETE UĞRAYAN KADIN VE ÇOCUKLARIMIZA HUKUKİ YARDIM VE DESTEKTE BULUNMAKTA VE AVUKAT GÖREVLENDİRMEKTEYİZ. BAROMUZ ADLİ YARDIM BÜROSU VE İLGİLİ KOMİSYONLARIMIZ NEVŞEHİRDE BULUNAN KADIN DERNEKLERİ VE MÜLTECİ DERNEK VE ÖRGÜTLENMELERİ İLE BİR BÜTÜN OLARAK ÇALIŞMAKTA VE ONLARA GEREKLİ HER TÜRLÜ MADDİ VE MANEVİ YARDIM VE DESTEĞİ VERMEYE ÇALIŞMAKTADIR.
                  KADIN HAKLARI KOMİSYONUMUZ VE ÇOCUK HAKLARI KOMİSYONUMUZ AKTİF OLARAK ÇALIŞMAKTADIR.STAJ KOMİSYONUMUZ, EĞİTİMLERİNDE TOPLUMSAL CİNSİYET EŞİTLİĞİNİ STAJERLERE DERS OLARAK ANLATMAYA BAŞLAMIŞLAR,YİNE ÇOCUK HAKLARI KOMİSYONUMUZUN,OKULLARDA ÇOCUKLARA CİNSİYET EŞİTLİĞİ İLE İLGİLİ EĞİTİM VERİLMESİ HUSUSUNDA PROJE ÜZERİNDE ÇALIŞMAKTADIRLAR.
                   BU TOPLANTIMIZ İLE DE KADINA KARŞI ŞİDDETLE MÜCADELE DE İSTANBUL SÖZLEŞMESİNİN YEREL DE UYGULANMASINA İLİŞKİN ÇALIŞMALARIN ORTAYA KONULMASI,İLE EKSİKLERİNİN VE SORUNLARININ GİDERİLMESİ, UYGULAMADAKİ YANLIŞLIKLARIN TESPİT EDİLMESİ,HEDEF ALINMAKTADIR.
                    NEVŞEHİR BAROSU OLARAK HER TÜRLÜ DESTEĞE VE İŞBİRLİĞİNE HAZIRIZ. TOPLANTIMIZIN İYİ SONUÇLAR VERMESİ DİLEKLERİMLE, BAŞTA KADIN DERNEKLERİ FEDRASYONU BAŞKANI SAYIN CANAN GÜLLÜ OLMAK ÜZERE SİZ DEĞERLİ KATILIMCILARA TEŞEKKÜR EDER SAYGILAR SUNARIM.
 
 
                                                                                          AV. MUSTAFA NECMİ ÖNCÜL 
                                                                                       NEVŞEHİR BAROSU BAŞKANI
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
                

16.02.2019
AV. MUSTAFA NECMİ ÖNCÜL
BARO BAŞKANI

BARO LEVHASI


© Web sitesi hizmeti Türkiye Barolar Birliği tarafından verilmektedir.